صفحه اصلی
آپارات
اینستاگرام
تلگرام

rss user

در دانشگاه علامه طباطبایی

پذیرش نظارت‌های نامحدود قطعاً کشور را دچار مشکل می‌کند

پذیرش نظارت‌های نامحدود قطعاً کشور را دچار مشکل می‌کند
در همان هشت سال گذشته که آقایان می‌گویند تنها بیانیه خوانده می‌شد ما به غنی‌سازی 20 درصد و 19 هزار سانتریفیوژ رسیدیم این در حالی است که در سال 82 و در قرارداد سعدآباد یک آبشار ما به فعالیت خود ادامه نداد و تعلیق شد.
مهرداد بذرپاش عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در مناظره‌ای با موضوع بررسی جایگاه سیاست خارجی دولت یازدهم در اندیشه انقلاب اسلامی با مصطفی کواکبیان دبیرکل حزب مردم‌سالاری که به همت بسیج دانشجویی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، اظهار داشت: یک تنبلی خاصی را در بخش‌های مختلف کشور از جمله سیاست خارجی مشاهده می‌کنیم که بخشی از آن به خاطر شرایط کلی کشور است و بخش دیگر آن از باور آقایان نشأت می‌گیرد که در انتخابات سال 92 نیز بدان اشاره کردند. از اینکه کدخدایی وجود دارد و باید دم آن را دید.

وی افزود: وقتی باور شما اینگونه باشد مجبور می‌شوید از خیلی مواردی که بدان معتقدید دست بردارید و یا پشیمان شوید و یا استراتژی متفاوتی را دنبال کنید.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: یکی از انتقاداتی که ما مطرح می‌کنیم و در این خصوص نگران منافع ملی هستیم این است که وقتی با 1+5 مذاکره می‌کنیم نباید همه تمرکز خود را بر روی یک کشور بگذاریم چرا که آن وقت میدان بازی را تنها یک کشور تعیین می‌کند.

بذرپاش با انتقاد از جامعه جهانی خواندن 1+5 توسط برخی مسئولان گفت: وقتی آقایان اصرار دارند که 5 کشور را جامعه جهانی عنوان کنند بدین معنی است که این موضوع را پذیرفته‌اند و باید تبعات آن را نیز بپذیرند. اینکه آقایان 5 کشور را جامعه جهانی عنوان می‌کنند گاف رسانه‌ای یا یک اشتباه نیست. حال اگر کسی بگوید جامعه جهانی تنها این 5 کشور نیستند آیا باید به بیسوادی متهم شوند؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یک نفر وجود ندارد که از بیانیه لوزان دفاع کند، گفت:‌ آقایان به خاطر اینکه گزارش صد روزه بدهند توافق ژنو را به وجود آوردند.
وی با اشاره به جنایات رژیم آل‌سعود علیه مردم یمن گفت: آخرین فضاحت عربستان در یمن در حال رخ دادن است. مگر دوستان عنوان نمی‌کردند که با یک سفر به عربستان تمام مشکلات را حل می‌کنند الان وقت این سفر است.

بذرپاش با بیان اینکه اقدامات هشت سال گذشته باعث شده است امروز آقایان پای میز مذاکره بنشینند، گفت: اگر قرار بود همان روند سال 82 در پلمپ و تعلیق کردن را در پیش بگیریم امروز آقایان باید با نروژ و لوکزامبورگ مذاکره می‌کردند.

این کارشناس مسائل سیاسی افزود: در همان هشت سال گذشته که آقایان می‌گویند تنها بیانیه خوانده می‌شد ما به غنی‌سازی 20 درصد و 19 هزار سانتریفیوژ رسیدیم این در حالی است که در سال 82 و در قرارداد سعدآباد یک آبشار ما به فعالیت خود ادامه نداد و تعلیق شد.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه فناوری هسته‌ای یکی از نمادهای قدرت کشور است، گفت: 6 قطعنامه‌‌ای که علیه کشور ما وضع شد از سال 89 به بعد بود. آقایان جواب دهند چرا قبل از سال 84 تا 89 که اوج پیشرفت هسته‌ای ما بود قطعنامه‌ای علیه ما صادر نشد؟

وی افزود: تحریمی‌ترین کالایی که می‌شود برای جمهوری اسلامی تصور کرد ماشین سانتریفیوژ است حال با این وضعیت چطور ما از سال 84 تا 89، 12 هزار سانتریفیوژ تولید کردیم؟

بذرپاش خاطرنشان کرد: بعد از فتنه 88 که کشور به هم ریخت و یک عده اطلاعات کشور را به خارج فروختند اوباما عنوان کرد که دیگر با ایران مذاکره نمی‌کنیم و اسرائیل نیز گفت تا مردم در خیابان‌ها هستند باید تحریم های اقتصادی علیه ایران وضع شود تا کار حکومت ایران زودتر از مسئله هسته‌ای‌اش تمام شود.

عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آقایان باید امروز جواب دهند که آیا امروز هم سانتریفیوژ می‌چرخد و هم چرخ اقتصاد، گفت: در بیانیه لوزان و میزان بازرسی و نظارت از فعالیت هسته‌ای ما فراتر از پروتکل الحاقی و یک سیستم نظارتی ویژه است. با این وضعیت باید بگوییم که ما اصلا هسته‌ای را نخواستیم، آقایان امنیت ملی را به خطر نیندازند.

بذرپاش با بیان این موضوع که از صدر تا ذیل بیانیه لوزان پذیرش محدودیت‌ها از طرف ایران است، گفت:‌ ما مشاهده می‌کنیم فکت‌شیت آمریکایی پیرامون مذاکرات منتشر می شود که اگر درست باشد فاجعه است حال به آ‌قایان می‌گوییم اگر اشتباه است تکذیب کنید که در جواب به ما می‌گویند شما سخنان آمریکایی‌ها را بیشتر از ما قبول دارید؟ می‌گوییم خب فکت‌شیت ایرانی را منتشر کنید، می‌‌گویند به سلاح نیست. آیا ما 16 ماه مذاکره کرده‌ایم که تنها یک صفحه بیانیه لوزان از آن بیرون آید؟ ما مشاهده می‌کنیم 5 کشور دیگر نیز فکت‌شیت آمریکا را تکذیب نکردند. حال آقایان می‌گویند چرا به ما اعتماد ندارید؟

این نماینده مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در توافق ژنو برداشتن تمام تحریم‌های مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای از جمله اقتصادی، مالی، انرژی و تکنولوژی آمده است اما در بیانیه لوزان از این موارد تنها به تحریم‌های مالی و اقتصادی اشاره شده است آن هم در خصوص تحریم‌های اتحادیه اروپا خاتمه اجرای آن آمده است و درباره تحریم‌های‌ آمریکا توقف آن آمده است.
بذرپاش با اشاره به این موضوع که 6 قطعنامه شورای امنیت علیه ما غیرقانونی بوده است، گفت: این 6 قطعنامه که علیه کشور ما صادر شده است از مسیر قانونی‌اش که شورای حکام است عبور نکرده حال با توافقی که آقایان کردند در خصوص صدور قطعنامه جدید بدین معنی است که ما تمامی قطعنامه گذشته را پذیرفتیم و علاوه بر محدودیت‌های گذشته یکسری محدودیت‌های جدید را نیز می‌پذیریم.

وی افزود: علاوه بر این نکته‌ای که قابل توجه است این است که تحریم‌ها بعد از آنکه ایران به تعهداتش عمل کرد و اینکه آژانس آن را راستی‌آزمایی کرد برداشته می‌شود. حال اگر آژانس نگرانی درباره فعالیت‌های هسته‌ای ما داشته باشد و ما آن را برطرف نکنیم گزارش عدم پایبندی ایران به تعهداتش را می‌دهد.

این عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی در ادامه گفت: ما هر چه ایرادات بیانیه لوزان را به آقایان می‌گوییم جواب می‌دهند در دو ماه آینده درست می‌شود اما باید به آقایان بگوییم پیوست‌های توافق هم نگارش شده حال قرار است در دو ماه آینده در این خصوص چه کار انجام دهند؟

وی تصریح کرد: نگران این موارد بودن نگران امنیت کشور بودن است. همه ما به دنبال توافق خوب هستیم. اصل 77 قانون اساسی می‌‌‌گوید هر توافقی باید به تصویب مجلس برسد وقتی ما این نکته را به آقایان تذکر می‌دهیم نمی‌پذیرند. حتی قانون مجلس در خصوص عدم امکان اجرای پروتکل الحاقی به صورت داوطلبانه را نیز نپذیرفتند.

بذرپاش در پایان گفت: اگر قرار بود این توافق تأثیر بسزایی بر کشور ما بگذارد قیمت نفت به نصف و بازار بورس ما نیز کاهش پیدا نمی‌کرد.

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظرات ارسالی پس از بررسی و تائید نمایش داده خواهد شد
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید