صفحه اصلی
آپارات
اینستاگرام
تلگرام

rss user

در جمع مردم کرمان

تهدید واقعی امروز اقتصاد ایران ترامپ نیست

تهدید واقعی امروز اقتصاد ایران ترامپ نیست
تهدید واقعی رفتار غیر کارشناسی برخی مدیران است که سالهاست اقتصاد کشور را برای مقاصد سیاسی به گرو گرفته اند. نمی توان حرف از رقابت در فضای اقتصادی زد ولی عملا یک حلقه بسته آقایان خاص، بازیگر اقتصادی باشند؛ باید حلقه های تنگ نظر وتمامیخواه در تمام حوزه ها شکسته شود.
دکتر مهرداد بذرپاش معاون رییس جمهور سابق در مسجد حضرت ولیعصر شهر کرمان با اشاره به وسعت استان و منابع خدادادی آن گفت: استان کرمان با مساحتی در حدود 181 هزار و 737 کیلومترمربع پهناورترین استان می باشد که حدود 11 درصد از خاک  کشورمان را به خود اختصاص داده است و از این میان فقط 5 درصد از کل مساحت استان را اراضی کشاورزی و مابقی را مرتع، جنگل و بیابان تشکیل می دهد با این وجود یکی از بزرگترین مزیت‌ها و پتانسیل‌های اقتصادی کرمان در راستای رونق اقتصادی و کار و تلاش بخش کشاورزی است.
 
وی تاکید کرد: کرمان از جمله استان‌های پیشرو در استفاده از ماشین آلات نوین باغی در سطح کشور است و باید این روند ادامه یابد. خرما و پسته دو محصول استراتژیک استان است که نقش آن را در صنایع تبدیلی، صنایع غذایی و بسته بندی نباید نادیده گرفت.
 
عضو هیئت رئیسه سابق مجلس تاکید کرد: عدم وجود مدیریت های تعاونی مناسب جهت حمایت از  کشاورزان و حذف واسطه‌ها، یکی دیگر از معضلات بخش کشاورزی بخصوص در محصول خرما در استان کرمان است.
 
وی ادامه داد: عدم وجود صنایع تکمیلی در استان و واردات بی رویه برخی محصولات باعث شده که توان نگهداری محصولات کشاوری کم باشد و نباید به  کشاورزان برای باز پرداخت تسهیلات بانکی فشار آورد بلکه باید با مدیریت زنجیره پایین دستی و مدیریت تقاضا و صادرات، توان کشاورزان را بالا برد.
 
معاون سابق رئیس جمهور گفت: با اینکه  کرمان یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولید زغال‌سنگ در کشور محسوب می‌شود اما  افت شدید قیمت این محصول و رانت‌های موجود در خصوص خریدوفروش، موجب شده است چرخ معادن صنعت زغال‌سنگ  هم نچرخد و هر روز بر مشکلات مردم افزوده شود. بیش از نیمی از معادن زغال سنگ کرمان نیمه تعطیل است لذا حتما حل این موضوع مدیران خلاق می‌خواهد نه مدیران نفت خور گزارش ساز.
 
بذرپاش تاکید کرد: امروز هیچ مسئله ای مهمتر از زنده کردن  اقتصاد کشور نیست؛ باید همه تلاش‌ها  به سمت تولید و صادرات کشور سوق پیدا کند و مدیرانی که سالها هنرشان تخصیص پول نفت به هزینه های مصرفی و واردات  بوده است حتما در دهه آینده، کشور را با چالش‌های جدی تری مواجه می کنند.
 
وی ادامه داد: تهدید واقعی امروز اقتصاد ایران ترامپ نیست؛ تهدید واقعی، رفتار غیر کارشناسی برخی مدیران است که سال‌هاست اقتصاد کشور را برای مقاصد سیاسی به گرو گرفته اند و همانطور که از نفت، چیزی جز آلودگی هوا عاید مردم خوزستان نشد از زغال سنگ هم مردم کرمان بهره ای نمی برند.
 
بذرپاش ادامه داد: نمی توان حرف از رقابت در فضای اقتصادی زد ولی عملا یک حلقه بسته آقایان خاص، بازیگر اقتصادی باشند؛ باید حلقه های تنگ نظر و خودخواه و تمامیخواه در تمام حوزه ها شکسته شود. یکی از اقدامات اساسی برای زنده کردن اقتصاد کشور، واگذاری آن به افرادی است که به دنبال کارهای نو و ابتکاری در کشور هستند و منشا اصلی  رکود حاکم بر اقتصاد کشور، رکود حاکم بر اذهان مدیران خسته و بریده و اشتغال آنها به درآمدهای خصوصی است.
 
معاون رئیس جمهور سابق افزود: نسل جوان کشور با هر سلیقه سیاسی، حضور مادام العمر مدیران خسته و  تنگ نظر را مانع اصلی پیشرفت و توسعه کشور می بیند و تنگ نظری و خود محوری در طراز مدیر انقلابی نیست. وی تاکید کرد: مشکلات تورم، بیکاری و ... آزاردهنده است و یکی از مشکلات کشور عدم رقابت‌پذیری است. عدم رقابت، بدلیل حضور غیر منصفانه و تحمیلی در عرصه مدیریت کشور است و عده ای سالهاست به بهانه های گوناگون دعواهای سیاسی زرگری خود را به ملت عزیز ایران تحمیل می کنند و ماهرانه از وظایف و تکالیف قانونی شان، شانه خالی می کنند.
 
وی ادامه داد: وقتی کسی با مدرک فوق لیسانس کولبری کند یعنی رقابت پذیری شعاری بیش نبود و آنها که اولین برنامه توسعه را برای کشور نوشته اند باید بیایند و پاسخگو باشند.

 

تصاویر:

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید