صفحه اصلی
آپارات
اینستاگرام
تلگرام

rss user

درهمایش روز فناوری فضایی و بسیج مهندسین صنعتی در استان اصفهان

برخی ها گفته اند ۳۰سال تجربه کار داریم ولی غافلند، ۳۰سال یک تجربه را تکرار کرده اند

برخی ها گفته اند 30سال تجربه کار داریم ولی غافلند، 30سال یک تجربه را تکرار کرده اند
الان در کشور عده ای خود را با تجربه می پندارند به نوعی دچار خود تجربه پنداری شده اند،می گویند 30سال دراین موضوع تجربه داریم ، اشتباه می کنند 30سال یک تجربه را تکرار کرده اند. تکرار یک تجربه که خیلی وقتها شکست خورده است نشان از تجربه نیست،دربعضی وقتها نشان از کم خردی است.
دکتر مهرداد بذرپاش که به مناسبت روز ملی فناوری فضایی در ارتباطی تصویری در جمع مهندسان استان اصفهان سخن می گفت اشاره کرد: متاسفانه موقعیت های مداریمان در فضا را که ثبت جهانی بوده است را در فواصل مختلف بخاطر عدم انجام کار وپیگیری های لازم وقراردادن ماهواره در آن نقاط مداری از دست داده ایم وهرکسی در این امر کوتاهی کرد واقعا باید در پیشگاه خدا ومردم پاسخگو باشد که چرا کشور را از یک چنین حقی محروم نموده است.
 
صنعت فضایی ما در سالهای متمادی دستخوش تغییر نگاههای مدیران دچار صدمه شد ومانتوانستیم به اهداف خود برسیم . در موضوع ماهواره های Boradcast  می بینیم که عدم مالکیت ماهواره حتی کشور را دچار مشکل امنیتی اجتماعی می کند. هم نمیگذارند صدای شما به نقاط دیگر برسد وهم صدای خودشان را هرگونه که بخواهند به مردم شما می رسانند. یک ناعدالتی باورنکردنی درفضا و سامانه های ماهواره ای وجود دارد.
 
عضو سابق هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی اشاره کرد: درجامعه دانشگاهی ما توانایی ساخت ماهواره وپرتابگر کاملا وجود دارد ولی این اتصال جامعه دانشگاهی به صنعت فضایی مانند بخشهای دیگر رخ نداده است. چند نمونه کوچک ساخته شده ولی کفاف نیاز صنعتی کشور را نمی دهد،البته اختلاف بین دستگاه های مختلف اجرایی برسر بودجه ساخت ماهواره هم خود حدیث مفصلی است.
 
وی اشاره کرد در موضوع پرتابگرها که یکی از اصلی ترین بخشهای صنعت است با نقطه مناسب فاصله داریم ولی در کوتاه مدت می توان از ظرفیت سایرکشورها بهره برد. اولویت کنونی حضور ایران در فضا وبهره گیری از امکانهایی است که باید از آن بهره ی بیشتری برد.
 
معاون سابق رئیس جمهور گفت: بنده بسیار مشکوکم که چرا در این سالها دست پنهانی نگذاشته این صنعت رشد درخوری داشته باشد چراکه جامعه علمی ما به این فناوری دست یافته  و تجارب دنیا را نیز همراه خود دارد ولی حضور تجاری وصنعتی آن سالهاست با مشکل مواجه است. باید دید چه کسانی دست در دست بدخواهان این مردم به هربهانه ای اجازه این جهش را نمی دهند. باید یک هیئت حقیقت یاب برای این موضوع تشکیل داد.
 
الان در کشور عده ای خود را با تجربه می پندارند به نوعی دچار خود تجربه پنداری شده اند،می گویند 30سال دراین موضوع تجربه داریم ، اشتباه می کنند 30سال یک تجربه را تکرار کرده اند. تکرار یک تجربه که خیلی وقتها شکست خورده است نشان از تجربه نیست،دربعضی وقتها نشان از کم خردی است.
 
وی در پایان بیان داشت، در استان اصفهان مهد دانش وتدبیر وتمدن هستیم، بامردمانی با استعداد وکوشا ومومن که سرمنشا تحولات بزرگی در طول تاریخ این ملت بویژه پس از انقلاب بوده اند .
 
باید با همان روحیه جهادگرانه وتحولگرایانه ابتدای انقلاب کشور را جلو برد . با این روش های محافظه کارانه راه بجایی نخواهیم برد. فقط یادمان بیاید سازماندهی بسیجیان در واحدهای مهندسی وحضور پرصلابت این جهادگران در عملیات های مهندسی آفندی وپدافندی چه دستاوردهایی را نصیب کشور در زمان جنگ وپس از آن کرده است . حال متعجبیم چرا کسانی که در ابتدای انقلاب این سوابق را داشته و شیرینی وحلاوت آن را چشیدند چگونه از آن روحیه فاصله گرفتند و تجویز ما نمی توانیم و بعضا وادادگی می کنند که انشاالله خدا هدایتشان کند.

گفتنی است دکتر بذرپاش سخنران ویژه این مراسم بود که به دنبال لغو پرواز ظهر امروز به مقصد اصفهان ، امکان حضور در نشست را پیدا نکرد.

 

تصاویر:

نظر خود را اضافه کنید.

ارسال نظر به عنوان مهمان

0 محدودیت حروف
متن شما باید بیشتر از 10 حرف باشد
نظر شما به دست مدیر خواهد رسید
شرایط و قوانین.
  • اولین نظر را شما بدهید